2020-05-26, antradienis, 06:38.     Šiandien Šakiuose saulė teka 04:54, leidžiasi 21:34, dienos ilgumas 16:40.

Rusijoje degančios pievos kelia pavojų ir Šakių rajono gyventojams

2019-05-08, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Rusijoje degančios pievos kelia pavojų ir Šakių rajono gyventojams

Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje degant žolei, smogą pajuto ir Šakių rajono, ypač Kudirkos Naumiesčio, gyventojai. Pasak Šakių rajono savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos viršininko Gintauto Vedegio, ugniagesiai gelbėtojai pasienio ruože budi ištisą parą, yra pasirengę gesinti gaisrą, jeigu liepsnos persimestų į Lietuvos Respublikos teritoriją. Kol kas ugnį sulaiko Šešupė, tačiau yra pavojingų vietų, kur ugnis gali persimesti ir į mūsų rajoną.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėjas Robertas Jakimonis akcentavo, kad gyventojai atkreiptų dėmesį į susidariusį smogą ir saugotų savo sveikatą. Reikėtų laikyti uždarytus langus, uždaryti vėdinimo sistemas, kuo mažiau būti lauke. Mokyklos, ikimokyklinės įstaigos turėtų pasirūpinti auklėtinių sveikata, riboti jų buvimą lauke.

 

Pasak rajono savivaldybės administracijos vyriausiosios specialistės, laikinai einančios savivaldybės gydytojos pareigas Aušros Pavydienės, medikai įspėja dėl oro taršos poveikio gyventojų sveikatai, nes ore dėl smogo padidėja kenksmingų medžiagų koncentracija. Smilkstant ar degant pievoms, pavėjui nusidriekia uždūminimo zona, o susidarę dūmai kelia dvigubą pavojų žmogaus sveikatai. Pirmiausia, dėl aukštos temperatūros gaisro metu susidarę garai gali sukelti terminį kvėpavimo takų (nosies gleivinės, burnos, trachėjos, bronchų) nudegimą. Dėl pablogėjusios oro kokybės rodiklių gali padidėti sergančiųjų kvėpavimo sistemos ligomis (tracheitai, bronchitai, bronchinės astmos, kitų lėtinių kvėpavimo sistemos ligų paūmėjimai ir kt.). Susidaręs smogas gali pabloginti psichikos ligomis sergančių ligonių būklę, atsirasti ligų paūmėjimai, ligų progresavimas.

 

Oro taršai jautriausios gyventojų grupės:

 • Kūdikiai, vaikai (ypač iki 5 metų amžiaus); 
 • Nėščiosios; 
 • Vyresnio amžiaus žmonės; 
 • Asmenys, sergantys astma bei kitomis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis; 
 • Asmenys, paveikti kitomis toksinėmis medžiagomis, kurios sustiprina oro teršalų poveikį arba sąveikauja su oro teršalais; 
 • Asmenys, gyvenantys nepalankiomis socialinėmis ekonominėmis sąlygomis.

 

Dėl užteršto oro taip pat gali kamuoti kosulys, dusulys, gerklės sausumas, nosies užgulimas, skausmas įkvėpus ir krūtinės ląstos spaudimas, plaučių dirginimas ir uždegimas, sumažėjęs plaučių tūris, galvos skausmas, pykinimas, nuovargio jausmas, sumažėjęs imuninis atsparumas ir padidėjęs jautrumas alergenams. Esant lėtiniam poveikiui, žmones kamuoja bronchitai, galvos skausmai, kraujospūdžio sumažėjimas, nemiga, širdies veiklos sutrikimai.

 

Susidarius nepalankiai sveikatai situacijai gyventojams patartina:

 • Riboti darbinę veiklą ir fizinį aktyvumą lauke;
 • Neatidarinėti orlaidžių, langų ir durų;
 • Sandariai uždaryti visas vėdinimo angas;

 

Patalpų vėdinimui naudoti oro kondicionierius;

 • Važiuojant autotransporto priemonėmis sandariai uždaryti langus;
 • Blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms vaikus iki 1 metų, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų;
 • Blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją; Saugoti kvėpavimo takus, pridengiant juos respiratoriumi ar marlės kauke. Respiratorių ar medicininių kaukių galima nusipirkti vaistinėse, statybinių medžiagų parduotuvėse ar parduotuvėse, prekiaujančiose darbo apsaugos priemonėmis. Galima marlines kaukes pasigaminti patiems.

 

Išsamesnę informaciją teikia savivaldybės administracijos Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jūratė Šneideraitienė, tel. (8 345) 66130, mob. 8 686 79096.


 

 
 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoŠakiai.lt

Redakcija:
mob. (8 654) 40 945
e.p. info@manosakiai.lt